- Minutul de reculegere era pentru victimele atacului de Florii de la Sumî.
- UEFA a refuzat cererea, pe motiv că fotbalul nu are treabă cu politica.
- Jucătorii s-au pus de acord și au ținut oricum momentul de reculegere.
Bombardamentele Rusiei din ultimele zile i-au făcut pe ucraineni să ceară momente de reculegere la toate meciurile pe care le dispută. Culmea, chiar la un meci cu România, gestul a fost interzis.
Ucrainenii au vrut să plângă cei peste 30 de morți din atacul de Florii, de la Sumî. Românii au fost de acord și cele două Federații au făcut apel către UEFA pentru momentul de reculegere. Șefii fotbalului european i-au refuzat, pe motiv că fotbalul nu are treabă cu politica. Jucătorii însă au sfidat decizia și au ținut momentul după ce arbitrul a dat drumul la meci.
TOP ARTICOLE
- Germania vrea să acorde cluburilor de noapte statut cultural în legislația urbanistică. Legea mai trebuie votată în Bundestag și Bundesrat
- Ivanka Trump și Jared Kushner vor să investească 1,5 miliarde de dolari pe insula Sazan din Albania. Peste 40 de ONG-uri au cerut Guvernului albanez să suspende proiectul
- Cupa Mondială ar putea afecta viața sexuală a spectatorilor. Consumul de alcool și de alimente nesănătoase poate influența nivelurile hormonale
Pe teren, Ucraina a câștigat cu 3-1 și a terminat pe primul loc grupa. Rezultatul nu i-a supărat prea tare pe ai noștri – România a prins totuși barajul pentru EURO 2026 din Lituania și Letonia.
Ucraina continuă să fie ținta atacurilor puternice ale Rusiei. Ultima țintă, Odesa, în timp nopții de marți spre miercuri. Dronele au rănit trei persoane, au provocat incendii și au lovit infrastructura civilă, spun ucrainenii. Și în Dnepropetrovsk a avut loc un atac cu drone care a rănit două persoane și a avariat 10 mașini.
Partenerii noștri


