- Manualele de română pentru gimnaziu transmit mesaje pesimiste.
- Un studiu UVT atrage atenția că manualele au un conținut nepotrivit.
- Cercetarea arată că manualele folosesc texte cu mesaje violente.
- Cercetătorii spun că problema nu este doar la autori, ci și la MEC.
Universitatea de Vest din Timișoara a analizat mai multe manuale alternative de română și trage următoarea concluzie: mesajele sunt pesimiste, fataliste și transmit un sentiment de neputință.
Un text dintr-un manual de clasa a V-a: „Începeau încleștările, bătăliile între băieți și vipereniile insinuante ale fetițelor. (…) Ce freamăt de harpii mici, de demoni mârâitori, de javre schelălăitoare! Limbile se ascuțeau, sângele clocotea, lucrurile deveneau arțăgoase. (…) Fetele și băieții – cele două specii diferite, definitiv vrăjmașe.”
TOP ARTICOLE
- Adrian Sârbu: Domnule Nicușor Dan, habar n-aveți pe ce lume trăiți. Duceți-vă acasă, că românii NU vă mai vor!
- Studiu. Milenialii „externalizează” în relații. 48% dintre respondenți sunt deschiși la relații paralele. Au un partener pentru nevoile fizice și unul pentru nevoile emoționale
- Tot mai mulți stăpâni din Ecuador își duc animalele de companie la ritualuri andine de „curățare energetică”. Cât costă ședințele
Cercetătorii spun că acest conținut nu este adaptat la nivelul elevilor și că există un surplus de informații. „Problema nu e numai la ‘făcătorii’ de manuale, ci și la cei care le avizează și la programele școlare neschimbate de decenii: aceiași autori canonici, aceleași texte greoaie, uneori depășite, rareori adaptate la lumea copiilor de azi”, explică Roxana Rogobete, lector la Universitatea de Vest din Timișoara.
Un studiu PISA arată că elevii români petrec de două ori mai mult timp cu temele pentru acasă decât cei din țările nordice. În România, un elev alocă în medie 13 ore pe săptămână pentru teme. În Finlanda, elevii petrec doar 6 ore, iar în Elveția, Danemarca sau Cehia, 7 ore.
Partenerii noștri


