- Guvernul spaniol retrage 53.000 de locuințe din circuitul turistul.
- Airbnb și Booking au început să șteargă deja locuințele din listele lor.
- Locuințele vor fi oferite în chirie pe termen lung spaniolilor.
- Andaluzia pierde peste 16.000 de locuințe turistice ilegale.
Premierul spaniol, Pedro Sánchez, anunță că guvernul retrage 53.000 de apartamente turistice ilegale din registrul național al locuințelor pentru închirieri turistice și le transformă în locuințe de închiriere permanentă, destinate tinerilor și familiilor.
Măsura a fost luată după ce autoritățile au detectat numeroase nereguli în modul în care aceste locuințe erau înregistrate și utilizate. Airbnb și Booking.com au început deja să elimine anunțurile pentru locuințele declarate ilegale.
TOP ARTICOLE
- Adrian Sârbu: Eu susțin înființarea Partidului Copiilor în România! Ei sunt singurii care își pot reprezenta interesele la nivel politic
- Germania vrea să acorde cluburilor de noapte statut cultural în legislația urbanistică. Legea mai trebuie votată în Bundestag și Bundesrat
- Ciprian Ciucu a semnat dosarul de candidatură pentru ca Bucureştiul să găzduiască finala UEFA Europa League în 2028
Regiunea Andaluzia este cea mai afectată, cu peste 16.740 de apartamente turistice folosite ilegal, care au fost eliminate din registru. Alte regiuni semnificative includ Insulele Canare, Catalonia și zona Valenciei.
În ceea ce privește orașele, Sevilla, Marbella, Barcelona și Malaga au înregistrat cele mai multe cazuri.
Partenerii noștri


