- Poliția Română: Cazurile de bullying au scăzut la jumătate.
- Salvați Copiii: Jumătate dintre elevii români sunt afectați de bullying.
- 8 din 10 elevi români au fost martori ai unor acțiuni de bullying.
Chiar dacă Organizația Salvați Copiii spune că sunt mai multe cazuri de bullying între elevi, polițiștii sunt mai liniștiți.
Șeful direcției de Siguranță Școlară spune că numărul incidentelor de violență psihologică a scăzut la jumătate în ultimul an, deși ultimul raport de la Salvați Copiii arată o tendință în creștere a fenomenului de bullying. Jumătate dintre elevii din România sunt victime ale actelor de amenințare, de umilire sau violență fizică. 4 din 5 copii asistă la situații de bullying.
TOP ARTICOLE
- Adrian Sârbu: Domnule Nicușor Dan, habar n-aveți pe ce lume trăiți. Duceți-vă acasă, că românii NU vă mai vor!
- Studiu. Milenialii „externalizează” în relații. 48% dintre respondenți sunt deschiși la relații paralele. Au un partener pentru nevoile fizice și unul pentru nevoile emoționale
- Tot mai mulți stăpâni din Ecuador își duc animalele de companie la ritualuri andine de „curățare energetică”. Cât costă ședințele
Performanța la învățătură este cu 40% mai mică în rândul celor care sunt luați peste picior de colegi, arată datele evaluărilor PISA.
Partenerii noștri


