- Raport: 40% dintre părinți spun că le face plăcere să le citească copiilor.
- Acum 10 ani, 64% dintre părinți le citeau în mod regulat copiilor.
- Unii părinți spun că cititul cu voce tare este plictisitor, alții că n-au timp.
- Părinții se plâng că cei mici se foiesc și că îi întrerup mereu.
- Doar 22% dintre copiii de până în 8 ani mai aud poveștile de acasă 49% dintre părinți spun că cei mici au prea multe teme.
- Părinții din Generația Z folosesc ecranele ca să-și distreze copiii.
- Unul din trei copii consideră cititul ca o obligație școlară.
S-a dus vremea poveștilor de adormit copiii. Doar 40% dintre părinți spun că le face plăcere să le citească copiilor, arată un raport al editurii HarperCollins.
Fenomenul e mai pronunțat la părinții din Generația Z, comparativ cu milenialii sau Generația X. Acum 10 ani, 64% dintre părinți le citeau în mod regulat copiilor. Unii spun că cititul cu voce tare este plictisitor, alțiică nu au timp sa o facă. Părinții se plâng că cei mici se foiesc atunci când le citesc, că îi întrerup mereu sau că îi pun să sară paginile.
TOP ARTICOLE
- Adrian Sârbu: Domnule Nicușor Dan, habar n-aveți pe ce lume trăiți. Duceți-vă acasă, că românii NU vă mai vor!
- Studiu. Milenialii „externalizează” în relații. 48% dintre respondenți sunt deschiși la relații paralele. Au un partener pentru nevoile fizice și unul pentru nevoile emoționale
- Tot mai mulți stăpâni din Ecuador își duc animalele de companie la ritualuri andine de „curățare energetică”. Cât costă ședințele
Doar un sfert dintre copiii cu vârsta până în 8 ani mai aud poveștile de acasă. Jumătate dintre părinți spun că cei mici au prea multe teme și nu mai au timp de citit. Părinții din Generația Z tind să folosească ecranele ca să-și distreze copiii, în loc de cărți. Unul din trei copii consideră că cititul este mai degrabă o obligație școlară decât o activitate distractivă.
Partenerii noștri


