- Pământul se poate încălzi cu 3,5°C pana in 2100, avertizează experții ONU.
- Nivelul mărilor poate crește rapid, iar agricultura va avea probleme mari.
- Scenariul apare dacă lumea renunță la energia verde și revine la cărbune.
Încălzirea globală nu mai este un pericol, ci o oportunitate de adaptare. Cercetătorii care pregătesc viitorul raport ONU despre climă avertizează că planeta s-ar putea încălzi cu până la 3,5°C până în anul 2100, scrie Daily Mail. Scenariul apare dacă lumea abandonează lupta împotriva schimbărilor climatice și se întoarce masiv la petrol, gaze și cărbune.
Cercetătorii de la Universitatea Utrecht spun că o astfel de încălzire ar aduce creșteri puternice ale nivelului mărilor, fenomene meteo extreme și probleme serioase pentru agricultură. În cel mai rău caz, planeta ar putea trece de „puncte critice” din care nu mai există cale de întoarcere.
TOP ARTICOLE
- Adrian Sârbu: Domnule Nicușor Dan, habar n-aveți pe ce lume trăiți. Duceți-vă acasă, că românii NU vă mai vor!
- Studiu. Milenialii „externalizează” în relații. 48% dintre respondenți sunt deschiși la relații paralele. Au un partener pentru nevoile fizice și unul pentru nevoile emoționale
- Tot mai mulți stăpâni din Ecuador își duc animalele de companie la ritualuri andine de „curățare energetică”. Cât costă ședințele
Unul dintre marile riscuri este încetinirea AMOC, adică sistemul de curenți oceanici care funcționează ca un „motor” pentru clima Atlanticului. El ajută la menținerea temperaturilor din Europa și America de Nord. Dacă slăbește, poate aduce schimbări climatice extreme în mai multe zone ale lumii.
Nu este bătut în cuie, dar oamenii de știință spun că guvernele trebuie să fie pregătite și pentru cel mai rău scenariu posibil.
Partenerii noștri


