- Guvernatorul BNR a prezentat ieri raportul asupra inflației.
- Isărescu: Am intrat în deviația negativă a PIB și nu ne oprim aici.
- Isărescu: Cererea a scăzut și va scădea în continuare.
- Isărescu: Scăderea cererii poate fi echilibrată de investiții.
- Isărescu: Nu din pix crești cererea, cu salarii care n-au acoperire.
Guvernatorul BNR, Mugur Isărescu, a încercat ieri să ne mai dea puțin ceai de tei. Adică să zugrăvească un tablou negativ folosind culori vesele.
Din păcate, cele mai multe note optimiste sunt pline de „probabil”, „dacă” sau „sperăm”.
Cifrele concrete zugrăvesc un alt fel de tablou. Despre inflație, va fi mai întâi rău ca să fie mai bine, spune Isărescu. Se va duce către un maxim de 11%, iar abia spre sfârșitul anului va coborî spre 5%. Dar asta numai dacă vom avea o minimă stabilitate politică, adică un guvern.
TOP ARTICOLE
- Adrian Sârbu: Domnule Nicușor Dan, habar n-aveți pe ce lume trăiți. Duceți-vă acasă, că românii NU vă mai vor!
- Studiu. Milenialii „externalizează” în relații. 48% dintre respondenți sunt deschiși la relații paralele. Au un partener pentru nevoile fizice și unul pentru nevoile emoționale
- Tot mai mulți stăpâni din Ecuador își duc animalele de companie la ritualuri andine de „curățare energetică”. Cât costă ședințele
De noi taxe, România nu mai are nevoie, spune Mugur Isărescu. Sunt suficiente cele care există deja. Guvernatorul BNR a dat și o simplă lecție de economie despre datoria publică a României.
O lecție care ar trebui însușită de cei care vor guverna România sau de cei care propun soluții miraculoase.
Partenerii noștri


