- Turiștii din Japonia au hrănit căprioarele cu biscuiți până s-au înmulțit.
- Biscuiții pe care îi primeau căprioarele de la turiști erau din ovăz.
- Autoritățile japoneze sunt îngrijorate și vor să sterilizeze animalele.
Japonezii au mai nou probleme cu animalele sălbatice- căprioarele din Parcul Nara s-au înmulțit mai rău ca iepurii! Motivul e cel puțin amuzant.
Turiștii au hrănit căprioarele cu biscuiți pe bază de tărâțe și ovăz. Se pare că au avut mâna prea largă, iar snack-ul le-a crescut apetitul sexual animalelor. Deznodământul – sunt peste 1.300 de căprioare în parc, cu 50% mai multe decât înainte.
TOP ARTICOLE
- Germania vrea să acorde cluburilor de noapte statut cultural în legislația urbanistică. Legea mai trebuie votată în Bundestag și Bundesrat
- Ivanka Trump și Jared Kushner vor să investească 1,5 miliarde de dolari pe insula Sazan din Albania. Peste 40 de ONG-uri au cerut Guvernului albanez să suspende proiectul
- Cupa Mondială ar putea afecta viața sexuală a spectatorilor. Consumul de alcool și de alimente nesănătoase poate influența nivelurile hormonale
Deși căprioarele s-au obișnuit cu oamenii și mănâncă pe săturate, ar face orice să smulgă o gustare din mână vizitatorilor. Căprioarele au devenit agresive – un turist a fost mușcat. Situația se pare că e serioasă, iar autoritățile japoneze se gândesc acum la sterilizare.
Japonezii nu sunt singurii care au probleme cu animalele. Rechinii din Brazilia nu au trecut testul antidrog – au fost testați pozitiv cu cocaină. Oamenii de știință au disecat 13 rechini sălbatici și au găsit o concentrație de 100 de ori mai mare de droguri decât la alte animale marine. Rechinii sunt afectați de tonele de droguri aruncate în ocean de contrabandiști, arată studiul făcut de o Fundație din Brazilia.
Partenerii noștri


