- Americanii vor să producă milioane de muște sterilizate.
- America e amenințată de o epidemie de larve parazit.
- Larvele parazit, depuse de muște, se hrănesc cu carne de la animale vii.
Aici lucrează Dumnezeii din America. La fabrica unde produc insecte artificiale. Doar masculi! Femelele sunt destule și prea obraznice cu mediul.
Americanii își fac muște artificiale ca să scape de o specie de larve parazit care se hrănesc cu carnea animalelor vii. Principiul e simplu – fac milioane de masculi sterilizați pe care îi eliberează în aer ca să se împerecheze cu muștele care depun larvele parazit.
TOP ARTICOLE
- Adrian Sârbu: Eu susțin înființarea Partidului Copiilor în România! Ei sunt singurii care își pot reprezenta interesele la nivel politic
- Germania vrea să acorde cluburilor de noapte statut cultural în legislația urbanistică. Legea mai trebuie votată în Bundestag și Bundesrat
- Ciprian Ciucu a semnat dosarul de candidatură pentru ca Bucureştiul să găzduiască finala UEFA Europa League în 2028
Pentru că muștele se împerechează o singură dată în viața lor de 20 de zile, insectele încep să dispară treptat. De funcționat, sigur o să funcționeze – americanii au mai făcut asta și între 1960 și 1970.
Larvele parazit au făcut deja ravagii în America Centrală, iar țări precum Panama, Costa Rica sau Nicaragua trec printr-o epidemie încă din 2023.
Partenerii noștri


